Amit a páraelszívókról, mindenképpen tudni kell...
Páraelszívó vásárlóként rengeteg kérdés merül fel ...
Szükségem van egyáltalán páraelszívóra?
Főzés közben nem csak illatok hanem gőz is kerül a levegőbe, és ezek sokszor nemcsak a konyhában érezhetőek, hanem az egész otthonunkat átjárják. A levegőbe még zsírmolekulák is kerülnek amik eltávolítása igen nehéz. A hosszan tartó vegyszerek használata pedig károsítja a környezetet és az otthonunkban a tárgyainkat is. Az ablak sokszor nem elég egy konyhában mert magától nem távoznak rajta a zsírmolekulák. Egy páraelszívóval tehát nem csak szagokat lehet eltüntetni a levegőből hanem vízpárát is, mivel ez gyakran penészedést okoz. Tehát a páraelszívóval megóvod az otthonod és az egészségedet is.
Beépítés szempontjából:
1. beépíthető teleszkópos páraelszívók kedvező áron kaphatók és némelyik típusnak igen magas teljesítménye valamint kis helyigénnyel rendelkezik így a bútor többi része is kihasználható.
2. szekrény alá építhető páraelszívók a legegyszerűbb és legolcsóbb készülékek. Azoknak ajánlott akik utólag szeretnének páraelszívót mert de nem szeretnének ezért teljes konyhabútort cserélni.
3. falra szerelhető kürtős - sátras páraelszívók talán a leggyakoribbak. Stílusban, színben méretben a legváltozatosabb és a legelterjettebb.
4. mennyezetről lelógó (sziget) páraelszívókat a kialakított főzősziget fölé lehet elhelyezni aminek különösen összhangban kell lennie a konyhánk design-jával mert látványos szerepet tölt be a helységben.
Méret szerint már minden típusban minden kapható csak a konyha méretei szabhatnak határt az elképzeléseinknek. 50-60-70-80-95 -180 cm páraelszívók széles választéka.
A szénszűrős vagy a kürtős páraelszívó hát megvan az előnye, és a hátránya min a két típusnak.
Kürtős páraelszívók esetében az olajat illetve a párát ki kell juttatni a szabadba amihez szakember segítségére van szükség. Sajnos bizonyos típusú házaknál nem megoldható. Előnye azonban, hogy nagyobb a hatásfoka,és nem kell állandóan szénszűrőt cserélni.
Szénszűrős szagelszívók esetében nincs kivezető nyílásra, nem minden esetben kell szakember. A készülékben elhelyezett szénszűrő mindent megold de időnként cserélni kell ami használattól függ.
Melyiket érdemes választani? A legfontosabb, hogy ki lehet e vezetni vagy sem!
Minden más csak ez után mekkora a konyha, mennyit főz valaki, a stílusa milyen legyen.
A konyai páraelszívó kiválasztásának főbb szempontjai
Miért fontos a megfelelő légszállítás?
A páraelszívók légszállítására vonatkozó adatokat általában a szabad kivezetés esetén elért legnagyobb teljesítményre vonatkozóan adják meg a gyártók. A páraelszívók teljesítményét és hatékonyságát egy erre vonatkozó EU szabvány tárgyalja részletesen, így annak érdekében, hogy megfelelően összehasonlíthassuk két páraelszívó teljesítményét, érdemes meggyőződni arról, hogy a szabványban meghatározott feltételeknek is megfelel-e a készülék. A páraelszívók elsősorban az aktív főzőlap közvetlen közelében kell, hogy megfelelően működjenek, azaz meg kell, hogy akadályozzák a zsíros gőzök és kellemetlen szagok továbbterjedését a légtérben. A főzőfelület környezetének megfelelő elszívásához akár 150-300 m3/h szabvány szerinti légszállítási kapacitással rendelkező páraelszívó is megfelelő lehet.
Miért van szükség mégis nagyobb teljesítménnyel bíró készülékre?
A páraelszívó által „legyőzendő” légáramlás (huzathatás) függ :
- A helyiségek méretétől.
-A nyílászárók elhelyezésétől.
- Nem minden konyhában oldható meg a rövid (0,5-1 m) kivezetés. A hosszabb csőszakaszok, idomok, opcionálisan használt pillangószelepek, mind ellenállást képviselnek a rendszerben, ezért könnyen lehet, hogy egy szabvány szerint max. 600m3/h légszállítással rendelkező páraelszívó mérhető teljesítménye a hatékony elszívási érték alá csökken.
-Azt is fontos megjegyezni, hogy a szabvány szerinti maximum. illetve a telepítési módtól függő valós légszállítási érték a készülék legmagasabb fokozatát használva érhető csak el. Tehát egy nagyobb kapacitású készüléket választva megfelelő légcsere valósulhat meg már 1-es vagy 2-es fokozaton is, amely zaj szempontjából és a páraelszívó várhatóan hosszabb élettartama miatt jelenthet előnyt.
-A teljesítmény kiválasztásánál további fontos szempont a különböző főzési szokások figyelembe vétele. Tehát a megfelelő teljesítmény kiválasztása elsősorban nem csak a helyiség méretétől függ, hanem több befolyásoló tényező együttes eredménye.
Tehát vásárlásnál ezért több szempontból is ajánlott egy nagyobb teljesítményű páraelszívó kiválasztása.
Ötletek és tanácsok a páraelszívók szakszerű üzembe helyezésére
1. A páraelszívók elhelyezése egyaránt fontos esztétikai, érintésvédelmi, tűzbiztonsági és garanciális szempontból, valamint ez az elszívás hatékonyságát is befolyásolja. Nyilván a túl alacsonyan elhelyezett készülék rontja a tűzhelyhez való hozzáférést, valamint csökkenti a készülék élettartalmát.
2. A páraelszívó készülékek megfelelő elhelyezési magassága általában elektromos főzőfelület esetén minimum 65 cm-t, gázfőzőlap esetén 75 cm-t jelent a főzőlap felületétől mérve. A gyártók általában ezeket az értékeket adják meg a termékeik leírásában. A gyakorlatban, a kivitelezés során, a 75 cm-es értéket szokták figyelembe venni, amely minden típusú háztartási főzőfelület esetében alkalmazható. Ezáltal a páraelszívó síkja a padlótól kb. 165 cm-es magasságba kerül.
3. Amennyiben ergonómiai szempontok miatt magasabbra kerül a készülék akkor figyelembe kell venni a magassági méret növelése szélesebb páraelszívó választását teszi indokolttá, azaz 10 cm-es magasság növekedés 10 cm-rel szélesebb páraelszívó választását teszi szükségessé.
4. A páraelszívó kiválasztásánál szintén fontos szempont a főzőlappal megegyező méretű, de lehetőség szerint nagyobb legyen!
A megfelelő kivezetés biztosítása, melynek legfontosabb irányelvei a következők:
1. lehetőleg a gyári kivezető csonk keresztmetszetével megegyező csövek, csatornák alkalmazása, a lehető legegyszerűbb és legrövidebb csőrendszerek használata (kerülni kell a felesleges könyököket, idomokat).
2. A megfelelő légutánpótlás biztosítása. Ez megvalósulhat nyílászárókon keresztül, illetve telepített légbeeresztő elemek segítségével. A páraelszívó és a légutánpótlásért felelős egység egymáshoz képest kialakított elhelyezkedését célszerű úgy megválasztani, hogy a friss levegő és az elhasznált levegő mozgásának iránya azonos vagy közel azonos legyen. Ettől eltérő esetben a páradús (legtöbb esetben zsírszemcsékkel is szennyezett) levegő nem tud maradéktalanul távozni konyhából. Ennek a közegnek egy része a páraelszívó mellett található felületeken (pl. konyhabútor) lerakódhat. A légbeeresztő ne kerüljön közvetlenül a páraelszívó mellé.
A konyhai páraelszívó szakszerű üzembe helyezése
A szakszerű üzembe helyezés azért fontos, mert így biztosítható a páraelszívó megfelelő hatékonysága és a motor hosszabb élettartama is nem emelkedik a készülék zajszintje, valamint elkerülhetjük a páraelszívó szakszerűtlen bekötéséből adódó meghibásodásokat és baleseteket.