Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Milyen egy nyílt rendszerű csaptelep?

Milyen egy nyílt rendszerű csaptelep?

 

Sokszor nem az a kérdés, hogy milyen egy nyílt rendszerű csaptelep, hanem az, hogy mikor és hol érdemes alkalmazni. Ezeket akkor érdemes használni, ha azok nyomásmentes melegvíztárolóhoz és nem a központi melegvízhez vannak csatlakoztatva. A kisnyomású szerelvények ugyanis jobban igazodnak a nyílt rendszerhez és a speciális műszaki körülményekhez. Lássuk, hogy mit érdemes tudni ezekről a típusokról!

A kisnyomású szerelvények működése

Azokhoz a vízmelegítőkhöz, amik nyomásmentesek, mindig kisnyomású szerelvényeket kell használni. Ezekből létezik mind fürdőszobai, mind pedig konyhai változat is. A keverőcsapok esetében a kifolyó mindig nyitva található, így a megnyitáskor hideg és friss víz áramlik be a bojlerbe, ami pedig felfelé szorítja a meleg vizet. Éppen ezért ezek a szerelvények csepegtető túlfolyással reagálnak a víz tágulására, tehát, ha a nyílt rendszert hagyományos teleppel használnánk, akkor az a bojlerben tenne kárt. A nyílt rendszerű csaptelepek tehát ilyenkor hasznosnak bizonyulnak, ugyanis megóvják a berendezést a károktól.

A kérdés tehát: zárt vagy nyitott rendszerű a bojler?

A legtöbb embernek a bojler egy szerkezet, ami vízmelegítésre szolgál, esetleg tárolja azt. Ám sokkal többek ennél, hiszen nagyon nem mindegy, hogy milyen készülékről beszélhetünk. Léteznek ugyanis nyitott és zárt rendszerű típusok, amelyek kapcsán több mindenre oda kell figyelni, például a cikkünk tárgyára, a nyílt rendszerű csaptelepekre.

 

Működésük alapján átfolyó és tároló rendszerű lehet, ha azonban elektromos oldalról nézzük meg, akkor az átfolyós változato nyitott és zárt kivitelben készülnek. Előbbi legtöbb esetben a kisebb konyhákban és a nyaralókban használatos, hiszen ez tíz literig tárolja a melegvizet, ami maximum mosogatásra, kézmosásra alkalmas. Ezeknél a bojlereknél fontos tehát, hogy csak olyan csaptelepekkel lehet felszerelni, aminek három csöve, azaz bekötési pontja van. Ez látja el a biztonsági szelep szerepét is. Ebből azt is megtudni, hogy a tárolós verziónak a csap általában csöpög, hiszen bejön a hidegvíz, amit a készülék melegíteni kezd, így az kitágul és a csapon át távozik.

 

A nyitott rendszerhez nem jár saját csaptelep, ilyenkor lehetnek hasznosak a webáruházunkban kapható nyílt rendszerű típusok, amiket könnyedén össze lehet kötni a bojlerrel. Fontos azonban, hogy figyeljünk oda, hogy mekkora méretre és milyen vezetékekre van szükség a bekötés során.

Mi a helyzet a zárt rendszerrel?

A zárt rendszer nagy előnye, hogy egyszerre több csapot köthetünk rá, ráadásul bármilyen teleppel használható. Hátránya azonban, hogy sok áramot fogyasztanak, lassabban melegítenek, azonban jóval több vizet tudnak magukban eltárolni. Manapság több gyártónak is vannak ilyen eszközei, amikhez azonnal ajánlanak saját csapot is. Bekötni ezeket szintén nem nagy tudomány, szükség esetben azonban érdemes inkább szakember segítségét kérni.

Hogyan működik a nyílt rendszerű csaptelep?

Elsősorban érdemes tisztázni, hogy ugye két fajta rendszer létezik, így mindegyiket máshol szokták többségében alkalmazni. Mind a kettő esetében azonban lehetőség van a víz hőmérsékletének a szabályozására, egyes esetekben pedig akár teljesen automatikus fűtésszabályozással is találkozhatunk.

 

Ha nincs lehetőség felfűteni a vizet egy nyaralóban, hétvégi házban, esetleg a garázsban, nincs hozzá kiépített infrastruktúra, akkor bizony jól jöhet egy ilyen típus. Ha van víz és áram, akkor biztosan be lehet szerelni egy elektromos vízmelegítőt, amit könnyű beszerelni, ráadásul nagy beruházást sem igényel. Kisebb vízigényű dolgokhoz tökéletes megoldás, hiszen akár 60 fokra is képes melegíteni a vizet.

 

Az átfolyós telepeket nyugodtan lehet használni konyhai feladatokra, hiszen tulajdonképpen erre lettek kitalálva. Mivel a nagy áramfelvétel mellett csak kicsi mennyiségű melegvízre van szükség, így ideális megoldás ezen a helyen. Emellett tehetjük fürdőszobába is, viszont fontos tudni, hogy az átfolyós megoldás két liter vizet egy perc alatt csak 20-25 fokra tud melegíteni, így zuhanyzáshoz nem optimális választás.

A nyílt rendszerű csaptelepek bekötése

A nagyobb vízmelegítők bekötéséhez érdemes szakember segítséget kérni, azonban ebben az esetben erre nem igazán van szükség. A használati utasítás követése ugyanis lehetővé teszi, hogy pillanatok alatt, házi körülmények között oldjuk meg a feladatot. Pár apró lépés és már használhatjuk is a telepet. Ha elromlott, esetleg újat szereznénk be, akkor a munkafolyamatokban biztosan lesz eltérés, hiszen az egyes modellek esetében mindig más lépésekre van szükség.

 

1.    Kezdjük a kerettel, amit fel kell fúrni, amihez tiplire, csavarokra és fúrógépre lesz szükség.

2.    A keretbe való illesztés után be kell szerelni a visszafolyásgátlót a termék és a szerelvény, illetve a fő vízcsap és a szerelvény közé.

3.    Ezt követően kell csatlakoztatni a nyomótömlőt a fő vízcsaphoz.

4.    A T-idomon keresztül kössük be a nyomótömlőhöz a hideg vizes vezetéket, majd csatlakoztassuk a hideg és a meleg vezetéket a megfelelő kimenethez. Ennél a lépésnél ne hagyjuk ki a tömítéseket se!

5.    Az áramkörre csatlakoztatásnál ügyeljünk a feszültségmentes állapotra, majd pedig töltsük fel vízzel és már kapcsolhatjuk is be azt. A csaptelepet pedig csak a helyére kell szerelni, így pillanatok alatt használatba vehetjük az új berendezést.