Fürdőszoba festék csempe helyett - Megéri?
Fürdőszoba festék csempe helyett - Megéri?
A magyarok előszeretettel tartják a szokásokhoz, nem mondunk le semmiről, mindent úgy csinálunk, ahogy korábban. Ezek nagyon lassan tudják felvenni a ritmust a technológiai újdonságokkal, a fejlesztésekkel, az innovatív dolgokkal. Talán ezért nem jut eszébe szinte senkinek, hogy a csempe helyett sokszor elegendő lenne festeni, akár a fürdőszobában is. Már csak az a kérdés, hogy megéri-e? Ebben a cikkben eláruljuk, mire érdemes figyelni.
Fürdőszobai festék csempe helyett
Gondoljunk bele, hogy mennyivel könnyebb dolgunk van akkor, ha csak festeni akarjuk a fürdőszobát, nem pedig szétbontani az egészet. A falakat és a járólapot ugyanúgy át lehet festeni, ahogy bármi mást, így egy teljesen friss teret hozhatunk létre anélkül, hogy hatalmas beruházásokba fognánk. Festéket használhatunk hidegburkolatokon, mint a WC vagy a mosókonyha, olyan tereken, ahol nem éri azt folyamatosan víz. Ebből adódik, hogy bizony a zuhanyzóban más megoldást kell találni a csempe felfrissítésére.
Ha tehát abban gondolkodsz, hogy újjá varázsolnád a fürdőt, de nincs rá se pénzed, se időd az egészet szétbontani, akkor tuti megoldást jelenthet a csempefestés. Ez mosható felületet képeznek a falon, olyan részeken, amiket többször kell takarítani, amit sokszor ér a pára és a nedvesség.
Hol érdemes festeni csempézés helyett?
A festék tökéletes megoldás a fokozottan igénybevett beltéri területeken, mint a konyha, a fürdőszoba, a WC, ahol csempével van burkolva a fal és a padló. Ez megóvja a további korróziótól, ráadásul egy teljesen új teret hozhatsz létre vele. Ellenáll a magas páratartalomnak, meggátolja a penész képződését, emellett könnyedén tisztítható, így nem árt neki sem a nedvesség, sem az egyéb anyag.
Így már azért teljesen máshogy állsz hozzá a fürdőszoba átalakításának, nem igaz? Nem kell tehát az egészet újracsempézni, nem jár porral és több napnyi nélkülözéssel, ráadásul egymagad megoldhatod, nem szükséges hozzá szakember sem. Ha már unalmassá vált, esetleg túl réginek tartod a fürdőt, akkor érdemes nekilátni a csempefestésnek.
A legtöbb megoldás akár évekig kitarthat, így nyugodtan kihúzhatsz még egy kis időt, amíg összeszedsz annyi pénzt, hogy meg tudd valósítani a terveidet. A jól kivitelezett festés jól bírja majd a mindennapos fürdést, a koszt, hiszen könnyedén letörölhető. Megbánni biztosan nem fogod, hiszen a csempefesték nem egy nagyobb összegű dolog, főleg, ha a helyiség sem túl nagy.
A költséges megoldás helyett olcsóbb festeni
A fürdőszoba felújítása mindig sok pénzt igényel, vannak esetek, amikor csak azért akarjuk megtenni, mert a hangulaton változtatnánk egy keveset. Ha a régebbi és kopottas csempét dobnánk fel valamivel, akkor a festés tökéletes lehetőséget ad erre, ráadásul olcsóbb, mint bármi más. Persze, ahogy említettük, ez sem örökös megoldás, nem minden esetben használható, azonban a legtöbb lakásban remekül megállja a helyét.
Az első és legfontosabb, hogy nem minden burkolat festhető, a csempe viszont igen. A járólap esetében azonban figyelembe kell venni, hogy mennyiszer járunk ki és be a nap folyamán, hiszen ott eléggé megkophatnak a lapok. Egy mosdóban, ahova csak párszor térünk be, nyugodtan át lehet festeni a járólapot is, viszont a fürdőszobában érdemes ezt többször átgondolni. Ahol sokat kell takarítani, napi szinten felmosni, ott nem lesz tartós megoldás a csempefestés.
Így érdemes csempét festeni!
A csempefestés nem egy túl nehéz feladat, hiszen mondhatni ugyanolyan munkáról van szó, mintha a falat szeretnénk átalakítani. Szükség van hozzá festőhengerre, ecsetre, tapadóhidat képező alapozóra, festékre, parkettalakkra és vízzáró réteget képző lakkra. Ezekre olyan területeken lesz szükséged, ahol sokat forgolódik a család. Ilyen a kád széle és a padlólapok, amiket érdemes ezzel a réteggel ellátni annak érdekében, hogy kevésbé kopjon meg.
A csempe festését mindenképpen egy előkészítés előzi meg, hiszen a koszos és zsíros felületekre nem tapad meg a festék. Mindenképpen ügyelj arra, hogy még tisztítószer se ragadjon meg rajta, hiszen akkor sem lesz egységes az összkép. Ezt követi az első, tapadóhidat képező alapozó réteg, aminek a száradási ideje általában egy nap, azaz 24 óra. Másnap tehát ismét újrafestheted azt, amit egy feőfestéssel kell majd lezárnod. Ez szintén két réteget jelent, így pár napot biztosan igénybe fog venni a munka. A művelethez azonban nem kell más, mint a festőhengered, viszont ha a fuga túl mélyen van, akkor az alapozást és a fedést nem árt ecsettel megtenned.
Mennyire tartós megoldás? Megéri festeni a csempét?
A festés tartóssága sok mindentől függ, hiszen nem mindegy, hogy a falon elhelyezkedő csempéről van szó, amihez alig ér víz vagy pedig a járólapról, amin napi szinten többször megfordulsz. A falakon évekig megmaradhat, azonban egyes helyeken mindenképpen szükséges lehet néha javítani a fedést. Ez azonban nem egy nehéz dolog, hiszen csak meg kell csiszolni a hibás részt, majd átfesteni azt az alapozóval és a két festékréteggel. Ezt követi szintén a fedés és már készen is vagy a probléma megoldásával.
A csempefestés tehát akkor éri meg, ha nem akarod az egész fürdőszobát kicserélni, viszont vágysz egy kis újdonságra, stílusváltásra.